Blog - Sifali-Bitkiler

KORONA BAL RÜYASI!

KORONA BAL RÜYASI !!!


Yakın arkadaşım İ.b 'nin babasının camiden namaz arkadaşı bir amcamız; iki gün üst üste aynı rüyayı görüyor ve hocaya anlatıyor.
İ.b de bana anlatınca rüyayı yorumlamak için bir araştırma ve manevi keşif peşine düştük. Manen yorumlamaya çalıştığımızda ve sorguladığımızda doğruluğu hakkında ayetler ve hadisler bize gereken cevabı verdi...


Amcamız rüyasında Hz. Muhammed Mustafa (sav) görüyor ve Efendimiz amcamıza ;

"Ayvayı soyun çekirdeklerini balın içine atın, ayvayı küp küp doğrayarak bala karıştırın ne çok katı ne cıvık olsun, ve yerken yanında süt için o zaman hastalık size uğramaz" demiş.
Özgül YILDIZ ...

Nahl Suresi - 68-69
[ayet]
وَاَوْحٰى رَبُّكَ اِلَى النَّحْلِ اَنِ اتَّخِذ۪ي مِنَ الْجِبَالِ بُيُوتاً وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا يَعْرِشُونَۙ
ثُمَّ كُل۪ي مِنْ كُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُك۪ي سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلاًۜ يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِهَا شَرَابٌ مُخْتَلِفٌ اَلْوَانُهُ ف۪يهِ شِفَٓاءٌ لِلنَّاسِۜ اِنَّ ف۪ي ذٰلِكَ لَاٰيَةً لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

[/ayet]
﴾68﴿ Ve rabbin bal arısına şöyle ilham etti: "Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan kendine yuvalar edin.
﴾69﴿ Sonra her türlü besleyici ürünlerden ye; rabbinin koyduğu kanunlara boyun eğerek çizdiği yollardan git!" Onların karınlarından, farklı renk ve çeşitlerde şerbet (kıvamından bir sıvı) çıkar ki onda insanlara şifa vardır. İşte bunda da düşünen bir topluluk için açık delil bulunmaktadır.

Tefsir (Kur'an Yolu)
“İlham etti” şeklinde çevirdiğimiz evhâ fiilinin türetildiği vahiy kavramı [farklı anlamları için bk. “Tefsire Giriş” bölümü, “I. Kur’ân-ı Kerîm A) Tanımı ve özellikleri 2. Vahiy” başlığı] burada “canlının kendisine yararlı olanları alması, zararlılardan sakınması ve kendi geçimini sağlaması hususunda muhtaç olduğu becerileri Allah Teâlâ’nın onda yaratması” anlamındaki ilham karşılığında kullanılmıştır (Ebû Bekir İbnü’l-Arabî, III, 1156). Psikolojide buna içgüdü denmektedir.


HADİSLERDE BAL

Allah'ın Elçisi(s.a.v.) şöyle buyurdu : "Şu şifalı iki şeye devam ediniz: Bal ve Kur'an."
İbn-i Mace, C.9, Hno: 3452

Allah'ın Elçisi(s.a.v.) şöyle buyurdu : "Kim, her ay üç gün sabahleyin, bir kaşık bal alırsa; o kimsenin başına, büyük bir hastalık gelmez."
İbn-i Mace, C.9. Hno:3450.

Bir adam, Allah'ın Elçisi (s.a.v.)'e gelip "kardeşimin karnı ağırıyor" dedi.
Allah'ın Elçisi(s.a.v.): "Kendisine bal şerbeti içir" buyurdu.
Ona bal şerbeti içirdikten sonra tekrar geldi ve dedi ki:
"Ey Allah'ın Elçisi (s.a.v.)! Bal şerbeti içirdim, fakat karın ağrısı arttı."
Bunun üzerine Allah'ın Elçisi(s.a.v.):
"Tekrar bal şerbeti içir" buyurdu.
Adam içirdi. Sonra tekrar gelerek:
"Balı içirdim, fakat ağrı geçmedi arttı " dedi. Bunun üzerine, Peygamber(s.a.v.) şöyle buyurdu:
"Allah'ın sözü doğrudur, kardeşinin karnı yalan söylemiştir. Bal şerbeti içir" dedi. O kimse de, tekrar bal şerbeti içirdi ve kardeşi iyileşti.
Tirmizi, C.2. Hno:2082
Buhari, C.12, Hno:1922

Allah'ın Elçisi(s.a.v.) şöyle buyurdu : "Şifa üç şeyde vardır: Bal şerbeti içmek, kan aldırmak, ateşle dağlamak. Fakat ümmetimi ateşle dağlamaktan men ederim."
Buhari, C.12 Hno:1921

Allah'ın Elçisi(s.a.v.) şöyle buyurdu: "Sinameki ve sennut(tereyağı tulumuna konulan bal), yemeye devam ediniz. Çünkü, bu iki şeyde, samdan başka, her hastalığa şifa vardır."
Ya Rasullullah "sam" nedir? diye soruldu:
"O ölümdür" diye buyurdu.
İbn-i Mace, C.9 Hno:34571973 23 Mart 2020 00:23

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yaz

© 2022 Elf-i Şifa | Tasarım ve Uygulama asmbly idea & application