Yıldız Günü
Yıldız saati

Blog - Şifalı Bitkiler

Aromaterapik Yağların Faydaları Ve Kullanılısı

Doğa, insanoğluna birçok şifa kaynağı sunar. Binlerce yıldır kullanılan şifalı bitkiler, geleneksel tıp sistemlerinin önemli bir parçası olmuştur. Bu bitkiler, içerdikleri doğal bileşenler sayesinde çeşitli sağlık sorunlarına karşı doğal bir destek sağlar. İşte şifalı bitkilerden ve yağlardan bazıları ve sağlık üzerindeki olumlu etkileri: 

 

ACI BADEM YAĞI:Öksürük kesici,idrar arttırıcı,kurt düşürücü ve şeker hastalığı için kullanılır.Kuru ve çatlak cilt bakımında etkilidir.Stres ve yorgunluk için masaj yağı olarak kullanılır.

İçindekiler: Protein,Şeker ve amigdalin içerir.

Kullanılışı:Bir çay bardağı suya 2 damla damlatılarak günde 3 defa alınır.Bebeklerin kabızlıklarında badem yağı eşit miktarlarda bal ve pekmez ile karıştırılıp 4-5 saatte bir çay kaşığı verilir.

Uyarı: Yüksek miktarlarda alınmamalıdır.Serin,ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak saklanmalıdır.


ADAÇAYI   YAĞI:Bebeklerde gaz giderici,ter kesici ve idrar arttırıcı etkileri vardır.Astım ve adet düzensizliklerinde hormon dengelenmesinde kullanılır.Cilt bakım ve temizliğinde kullanılır.On iki parmak bağırsağındaki yaralara da faydalıdır.

İçindekiler: Tuyon,sincol,barneol ve piren maddelerini içerir.

Kullanılışı: Bir çay bardağı suya 3 damla damlatılarak günde 1 defa içilir.Yara üzerine direkt  uygulanabilir.

Uyarı: Günde 3 damladan fazla içilmez.Fazla kullanımı epilepsi ve spazma  yol açabilir.


ANASON  YAĞI: Bebeklerde gaz giderici,ter kesici ve idrar arttırıcı etkileri vardır.Astım ve adet düzensizliklerinde hormon dengelenmesinde,cilt bakım ve temizliğinde kullanılır.On iki parmak bağırsağındaki yaralara da faydalıdır.

İçindekiler: Tuyon,sincol,barneol ve piren maddelerini içerir.

Kullanılışı: 2-10 Damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa kullanılır.

Uyarı: Yüksek miktarda alındığı zaman hafif bir sarhoşluk sonra uyku oluşturur.


ARDIÇ YAĞI: Kalp yetmezliği soğuk algınlığı ve romatizmal hastalıklarda kullanılır.Burkulma ve çarpma gibi kazalarda ağrı kesici özelliği vardır.Astım hastalarında ve idrar tutamayan çocuklarda faydalıdır.

İçindekiler: Organik asitler,glikoz,sakkaroz,reçineli bileşikler ve acı madde içerir.

Kullanılışı : Bir çay bardağı suya 5 damla damlatılarak alınır.

Hamilelikte kullanılmamalıdır.Aşırı kullanımda; böbrek problemlerine yol açar ve idrar yollarında kanamaya neden olur.ARDIÇ KATRAN YAĞI: Ardıç katranı yağı tüm mantar hastalıklarında cilt kaşıntılarında sedef ve egzamada varis ve ağrılarında uyuz ve benzeri tüm cilt problemlerinde kullanılır.

İçindekiler: Organik asitler,glikoz, sakkaroz, reçineli bileşikler ve acı madde içerir.

Kullanılışı: Kullanılacak doku defne sabunu ile yıkanır.İnce tabaka halinde cilde sürülür.


BERGAMUT ESANSI: Stres ve yorgunluğu giderici ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.Egzama tedavisinde de kullanılır.İştah arttırıcı ve safra söktürücü etkisi vardır. 

Kullanılışı:Dahilen; bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak, günde 2 defa kullanılır.Haricen; cilde masaj yapılarak stres ve yorgunluğu giderici olarak kullanılır.


BİBERİYE YAĞI:İdrar söktürür gaz giderir,kan dolaşımını arttırır,bronşite ve sinüzite, sarılık ve karaciğer yetmezliğinde de kullanılır.Uykusuzluğu ve sinir sistemini düzenler.Kolestrolü denetler.

İçindekiler: Kamfer,terpen,tanen,reçine,acı maddeler,saponin,glikozit,organik asitler,kafur.

Kullanılışı: Bir fincan suya 2-3 damla damlatılır veya şekere damlatılarak günde 3 defa kullanılabilir. Sinüzite romatizmal ağrılara sivilceler üzerine sürülerek kullanılır.


BUĞDAY YAĞI: Hücre yenileyici,selülit için; yanık yara ve diğer cilt problemlerinde kırışıklıklarda etkili olarak kullanılır.Cilt lekeleri,güneş  lekelerini giderir.

İçindekiler: B vitaminleri ve mineraller içerir.

Kullanılışı: Dahilen; günlük bir çay kaşığı kulllanılır.Saç için friksiyon cilt için masaj şeklinde uygulanır.


CEVİZ YAĞI: Kuru ciltlerde yumuşatıcı ve besleyici etkiye sahiptir.Doğal nemlendiricidir.Saç diplerini ve saçları besler.Romatizmaya iyi gelir. Bronzlaştırıcı olarak kullanılır.

İçindekiler: %70 civarında yağ taşıdığı saptanmıştır.  

Kullanılışı:Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.


ÇÖREK OTU YAĞI: İdrar ve süt arttırıcı iştah açıcı,adet söktürücü etkilere sahiptir.Ayrıca astımı şeker, romatizma tedavisinde ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirir.Hemoroide faydalıdır.Saçı besler dökülmesini önler.

İçindekiler: Tanen,saponinler,alkaloidler,nigellin ve connigellin içerir.

Kullanılışı: Günde 3 defa 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak içilir.Ayrıca saç dökülmesi ve kepeğe karşı saç diplerine friksiyon şeklinde kullanılır.Sinüzit için sabah akşam buruna 1-2 damla damlatılır 


DEFNE YAPRAĞI YAĞI: Yemeklerde güzel koku vermek için kullanılır,gargara yolu ile alındığında bademcik iltihaplarında,gribal enfeksiyonlara iyi gelir.Terletici ve Antiseptik özelliklere sahiptir.Saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanılır.Saç büyümesine etki eder. Ayrıca gaz giderici ve kan gevşeticidir.

İçindekiler: Cineol,evgenol,graniol ve pinenler içerir.

Kullanılışı: Bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak.Günde 2 defa içilir.Parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde kullanılır.Gebelikte kullanılmamalıdır.Kızdırıcı özelliği nedeni ile cilt üzerinde kullanılırken dikkat edilmelidir.


DEFNE UÇUCU YAĞI:Yemeklerde güzel koku vermek için kullanılır.Gargara yolu ile alındığında bademcik iltihaplarında,gribal enfeksiyonlara iyi gelir.Terletici ve antiseptik özelliklere sahiptir.Saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanılır.Saç büyümesine etki eder.Gaz giderici ve kan gevşeticidir.

Kullanılışı:Dahilen;bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 2 defa içilir. Haricen;parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde kullanılır.Gebelikte kullanılmamalıdır.Kızdırıcı özelliği nedeniyle cilt üzerinde kullanılırken dikkat edilmelidir.


FINDIK YAĞI: Yıpranmış ciltlere uygulanır. Varis ve saçkıran hastalığı içinde faydalıdır. Doğum öncesi ve sonrası cilt çatlağını önler.

İçindekiler: Sabit yağ, fosfor kalsiyum,protein ve şeker içerir.

Kullanılışı:Masaj olarak kullanılır.Saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon yapılır.


GÜL YAĞI: Ağrı kesici,keyif verici,uyutucu,öksürük kesici etkileri vardır.Kabızlık ve tansiyon düşmesinde etkilidir.Ayrıca saç uzatıcı ve besleyicidir.

İçindekiler: Papaverin, kodein tebain, narsoin ve morfin içerir.

Kullanılışı: Bir çay bardağı suya 10-15 damla damlatılarak gargara yapılır.


HAŞHAŞ YAĞI: Ağrı kesici,keyif verici, uyutucu,öksürük kesici etkileri vardır.Kabızlık ve tansiyon düşmesinde etkilidir.Ayrıca saç uzatıcı ve besleyici etkiye sahiptir.

İçindekiler: Papaverin, kodein tebain, narsoin ve morfin içerir.

Kullanılışı: Günde 2-3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bardağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.Saça friksiyon şeklinde uygulanır.


HAVUÇ YAĞI:UV ışınına karşı vücut bağışıklığını arttırır.Güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur.Hücre yenileyici İdrar arttırıcı kan temizleyici kan yapıcı ve kollestrolü düzenleyici etkileri  vardır.Bronzlaştırmayı kolaylaştırır.

İçindekiler:Uçucu yağ,sabit yağ,şeker,A vitamini,karotin ve rezin içerir.
Kullanılışı:Günde 2-3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bardağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.


HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI: Hazım kolaylaştırıcı bulantı giderir.İltihaplanmaya karşı etkilidir.Haricen eklem ve kas ağrılarına romatizmaya karşı kullanılır.Saç dökülmesinde etkilidir. 

İçindekiler: Myristicin içerir.

Kullanılışı:2-3 Damla bir fincan suya damlatarak kullanılır.Uygulanacak yere defne sabunu ile temizlenir.Ayakta oluşan mantar hastalıklarında da sürülerek kaşıntı önlenir.Masaj yapılarak cilt altında toplanan yağ ve toksit maddelerin terleme yolu ile dışarı atılmasını sağlar. 

UYARI: Gebelikte kullanılmaz.


ISIRGAN TOHUM YAĞI:Saç dökülmesinde,hücre yenileyici,kan temizleyici,miyom küçültücü olarak kullanılır.

İçindekiler:Potasyum tuzları,organik asitler,histamin ve asetilkolin içerir.
Kullanılışı: Dahilen bir fincan suya 5 damla damlatılarak günde 2 defa kullanılır.Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır. Saç diplerine friksiyon yapılır.JOJOBA YAĞI: Cildi yumuşatır.Çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır.Kuru ciltleri nemlendirir.Akneleri giderir.Kuru ve kırık saçları besler parlaklık verir.Saç şekillendirici olarak kullanılır.
İçindekiler:Tohumlarında %50 oranında yağ içermektedir.

Kullanılışı:Saçlara friksiyon yöntemi ile cilde masaj yapılarak kullanılabilir.


KANTARON YAĞI: Hazmı kolaylaştırıcı ve iştah açıcı özelliklere sahiptir.Ateş düşürücü etkisi vardır. Ülser ve gastritte iyileşmeyi hızlandırır.Bağırsak spazmlarını çözer.Bağırsak solucanlarını düşürür. Hemoroide faydalıdır.Yara ve yanıkları iz bırakmadan iyileştirir.

İçindekiler:Uçucu yağ,rezin,reçine,pektin ve kolin içerir.
Kullanılışı:Günde 2 defa  yemeklerden önce 5-6 damla alınmalıdır. Hemoroide dıştan sürülür.


KARABAŞ YAĞI: Kalbi kuvvetlendirir.Damar sertliğine kollestrol ve şekere faydalıdır.Uykusuzluğu giderir.Balgam söker,zindelik verir,egzama yaralarına iyi gelir.Sivrisinek kovucudur.
İçindekiler: Kafur,fenkon, borneol ve sineol içerir.

Kullanılışı:Günde 2 şer damla sabah akşam yarım fincan suya damlatılarak kullanılır.Cilde sürülür.


KARANFİL YAĞI: Ağız ve mide kokularını giderir.Sinirleri uyuşturur antiseptik ve ağrı kesici olarak kullanılır.Diş ağrılarında etkilidir.Dişeti çekilmesi ve enfeksiyonlarında etkilidir.Haşere kovucudur.

İçindekiler:Uçucu yağ, sabit yağ ve tanen içerir.

Kullanılışı:Dahilen 1 fincan suya 2 damla damlatılarak içilir.Diş ağrılarında pamuk üzerine damlatılarak diş üzerine uygulanır.Karanfil yağı cilde sürülmemelidir.


KAYISI YAĞI:Yüz ve akne temizliğinde kullanılır.Kırışıklıkları giderir.Nemlendirici özelliğe sahiptir. 

İçindekiler:Tanen,zamk,şekerler,organik asitler,saponin ve anonin içerir.

Kullanılışı:Haricen cilde uygulanır.Dahilen,bir fincan suya 3 damla damlatılarak kullanılır.


KEKİK YAĞI: Bronşit,nezle,grip, solunum yolu rahatsızlıklarına,diş eti enfeksiyonlarına iyi gelir.Kurt düşürücüdür. Alyuvar oluşumunu arttırır.Şeker hastalığına iyi gelir.Yara ve yanıklara antiseptik olarak kullanılır.Romatizmaya iyi gelir.Gastrit gibi mide rahatsızlıklarına yardımcı olur.

İçindekiler: Carvacrol,p-cymene, terphinene,caryophyllene,myrcene,linalool,thymol,terphinen-4-ol, thujene, pinene, camphene, borneol ve humulene içerir.

Kullanılışı:2-3 damla yarım fincan suya katılarak veya şeker üzerine damlatılarak kullanılır.Masajla uygulanır.


KETEN YAĞI: Menapoz sıkıntılarını giderir.Mide ağrılarını ve kabızlığı giderir,hazmı kolaylaştırır. Sindirim sistemi iltihaplarında etkilidir.Zihin açıcıdır.

İçindekiler:Müsilaj,linamarin,doymamış yağ asitleri ve protein içerir.

Kullanılışı:Bir fincan suya 5 damla damlatılarak içilir.


LAVANTA YAĞI: İdrar arttırıcı ve romatizma ağrıları dindirici etkileri vardır.Baş ağrısı stres ve kas ağrıları için iyi gelir, ayrıca güve ve sivrisinekleri uzaklaştırmak için kullanılır.Hassas ve yağlı ciltler için önerilir.Akneleri ve vücuttaki kötü kokuları giderir.Cilde sürüldüğünde ateşi düşürür. Saçtaki sirkeleri gidericidir.Kozmetik amaçlı esans ve banyo yağı olarak kullanılır.

İçindekiler:Pinen, cineol, borneol ve organik asitler içerir.

Kullanılışı:Bir şeker parçası üzerine 3-4 damla damlatılarak alınır.Cilde masaj yapılarak kullanılır.


KAKAO YAĞI: İdrarı söktürür.Vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar.Böbrek iltihabını giderir. Besleyici,uyarıcı,iştah açıcı ve kuvvet vericidir.Haricen basur memelerini,kadınların göğüslerindeki yara ve çatlakları yumuşatmak için kullanılır.

İçindekiler:Sabityağ,tanen,nişasta ,şekerler,alkoitler(teobromin,kafein)taşımaktadır.

Kullanılışı:Günde 2-3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bardağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.


LİMON YAĞI: Ferahlık verir.Grip ve soğuk algınlığına karşı korur.Hafızayı güçlendirir.Boğaz ağrısı mide yanması kan temizleme ve böbrek taşında,bağdokusu hastalığında kas kuvvetlendirir.Diş etini kuvvetlendirir.Sivilceleri giderir.Cildi güzelleştirir.Vücuttaki istenmeyen yağların atılmasını sağlar.Tonik olarak kullanılır.Mikrop öldürücüdür.

İçindekiler:Hesperidin, şekerler,C vitamini, müsilaj, malik ve sitrik asitler içerir.

Kullanılışı:Balla tatlandırılmış suya 2 şer damla damlatılarak günde 3 defa gargara yapılıp yutularak kullanılır.Tonik olarak kullanımda,masaj yapılarak sürülür.


 MELİSSA YAĞI: Yatıştırıcı,gaz söktürücü terletici ve antiseptik etkilere sahiptir.Baş ağrısı ve migrende soğuk algınlığında,kas ağrılarında önerilir.Mide ülserine iyi gelir.Beyin damarlarını açar,cilt temizliğinde cildi kullanılır.

İçindekiler:Tanen,sitral,sitronellal ve linolal  içerir.
Kullanılışı:Günde 2-3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bardağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.


MERSİN YAĞI: Problemli yağlı ciltler için kullanılır.Hemoroid tedavisinde ve şeker hastalığına karşın etkilidir.Nefes açıcı özelliktedir.Gerginliğe  iyi gelir.Adale kuvvetlendirici ve spor sakatlıklarında masaj için çok uygundur.Astımlı hastalarda haricen infizyon şeklinde faydalıdır.

İçindekiler:Tanen,şekerler,strik ve maınik asit gibi organik asitler içerir.
Kullanılışı:1 fincan suya 5 damla damlatılarak içilir.Cilde;masaj şeklinde kullanılır.


PAPATYA YAĞI:Duyarlı ve problemli ciltler için yaraları iyileştirici ve cildi besleyen özelliğe sahiptir. Bademcik ve diş iltihabında kullanılır.

İçindekiler:Tanen, flavon glikozitleri, bisabolol, arzulen, terepen ve salisilik asit içerir.

Kullanılışı:Bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak gargara yapılır.Cilde masaj şeklinde kullanılır.


PORTAKAL YAĞI:Mide rahatsızlıklarını geçirir.Ateş düşürücüdür. Romatizma,yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır.Cildi sıkılaştırır.Sivilce ve akneleri kurutur.Tonik olarak kullanılır. Kan dolaşımını düzenleyicidir.Sinir yatıştırıcıdır.

İçindekiler: Şekerler,müsilaj,uçucu yağ ve bol miktarda C vitamini içerir.

Kullanılışı:Yarım fincan suya 3 damla damlatılarak,günde 3 defa kullanılır.Cilde;masaj ile sürülür.


REZENE YAĞI:Gaz söktürücü ve anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.Yara iyileştirici özelliktedir.Cildi besler ve pürüzleri giderir.
İçindekiler:Anethol ve astragol gibi maddeler içerir.

Kullanılışı:Bir fincan suya 5 damla damlatılarak içilir.Yara üzerine, sürülerek kullanılır.


SARIMSAK YAĞI:Mikrop öldürücüdür.Yüksek tansiyonu düşürür. Kabızlığı giderir.Kanı temizler.Kalp kasını kuvvetlendirir.Saç uzamasını sağlar,dökülmesini önler,saçkıran hastalığına iyi gelir.
İçindekiler:Karbonhidratlar(sakkaroz, glikoz),vitaminler (A, B ve C),allicin ve sarımsağa özel koku veren kükürtlü yağ içermektedir.
KullanılışıBir fincan suya,4-5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir. Cilde masaj şeklinde uygulanır.


TATLI BADEM YAĞI:Kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiler ve pürüzlerini giderir.Ayrıca saç besleyici olup dökülmesini önler.Kabızlık giderici özelliğe sahiptir.
İçindekiler:Protein ve şeker içerir.
Kullanılışı:Saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon yapılır.Kabızlık için günde 1 çay kaşığı içilir.


SUSAM YAĞI:Kabızlık problemine önerilir.Kuru ciltlere kirpik,kaş ve saçlara kullanılır. Şeker hastalığını ve yanıkları iyileştirme özelliği vardır.

İçindekiler:Oleik,palmitik,linoleik,stearik ve miristik asit içerir.

Kullanılışı:Müshil olarak bir çay kaşığı alınır.Cilde ve saça masaj şeklinde uygulanır.


ÇAM TEREBENTİN YAĞI:Solunum ve idrar yolu hastalığında kullanılan etkili bir antiseptiktir,saçı besler,kepeği giderir ve saçı kuvvetlendirir.Saç diplerinde mikro organizmaların oluşumunu engeller.

İçindekiler:Reçine asiti, kolofan ve pinen içerir.
Kullanılışı:Günde 1-2 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak alınır.Saç diplere masaj yaparak kullanılır.200 gr lık şampuana 20 damla damlatılarak kullanılır.


MENEKŞE YAĞI:Cilt hastalıkları,egzama,dermatit ve uyuzda kullanılır.Antibakteriyeldir.Saç dökülmesine karşı etkilidir.Kuru saçları nemlendirir.Parlaklık ve canlılık verir. 
İçindekiler:Tanen,saponinler,flavon glikozitleri,vialamin ve emetin içerir.
Kullanılışı:Cilde masaj yapılarak saça friksiyon şeklinde kullanılır.


YASEMİN YAĞI:Romatizma ağrılarında,cilt besleyici temizleyici ve selülit giderici olarak kullanılır.

Kullanılışı:Cilde masaj şeklinde uygulanır.

83 20 Şubat 13:09

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış
© 2024 Elf-i Şifa | Tasarım ve Uygulama asmbly idea & application