Yıldız Günü
Yıldız saati

Burçlar > Başak

koc
boga
ikizler
yengec
aslan
basak
terazi
akrep
yay
oglak
kova
balik
Başak Burcu
24 Ağustos - 23 Eylül
Yeşil Akik
Lavivert, Beyaz
Limon, Turunç
Günlük Yorum

Arka planda durup yaşadıklarınızı değerlendirmek isteyebilirsiniz. Bugünü yalnız geçirmek bazı taşları doğru yerine oturtmanızı zorlaştırabilir. Tecrübesine, fikrine güvendiğiniz kişilerden destek alabilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız olduğunu reddetmemelisiniz.

Grubu: Toprak, negatif
Uğurlu günü: Çarşamba
Uğurlu sayısı: 0, 5, 16, 888, 6848
Uğurlu taşı: Koyu mavi, safir, yeşim taşı, saf platin, Opsidyen
Uğurlu renkleri: Açık sarı, Açık mavi, Kobalt mavisi
Uğurlu çiçekleri: Açelya, Sarı menekşe, Lavanta çiçeği
Uğurlu kokuları: Leylak, Limon, Sardunya
Uğurlu müzik: Nostaljik ve romantik parçalar
Belirgin özelliği: Temizlik, dikkatli ve her şeyle ilgili olmak
Negatif yönü: Çekingenlik
İsteği: İşte başarı
Anlaştığı burçlar: Boğa, Oğlak
Anlaşamadığı burçlar: İkizler, Yay, Balık
Kariyerine yardımcı olacak burç: İkizler
Duygusal açıdan destekçi burç: Yay
Maddi açıdan en yardımcı burç: Terazi
Evlilik için uygun burç: Balık

ÖZELLİKLERİ

Bu burçta doğan kişiler çalışkan ve pratiktir. Ayrıntıları inceleyerek becerikli görünmek isterler. Buna karşın sorunların tümünü göremezler. Her şeyi doğru yaptıklarına inanırlar. Hata kabul etmezler. Okullarında ve işlerinde kendilerini kanıtlamaya çalışırlar. Tutucudurlar. Bir sorunla karşılaştıklarında olayı bütün ayrıntılarıyla incelemeye koyulurlar. Dolayısıyla iyi araştırmacı olurlar.

Kalabalıktan hoşlanmazlar. Başaklar minyon insanlardır, ama adaleli ve narin görünüşlerinden umulmayacak kadar güçlüdürler. Kaldırabileceklerinden fazla iş yüklerseniz, infilak edebilir çünkü fazla zora gelmezler. Sakin ve yumuşak insanlardırlar. Güvenilir ve samimi kişilikler sergilerler.

Alışkanlıklarını kolay kolay terk etmezler, sağlıklarına çok önem verirler. Yaşam boyu en iyisini istediklerinden herkesi ve her şeyi eleştirirler. Onları hoşnut kılmak zordur. Kendilerine duydukları güven sallantıdadır. Çoğu zaman kusursuz insan aradıklarından, zor beğenirler ve zor evlenirler. Duygusal ilişkilere gereken önemi vermezler. Tutumludurlar. Bazen cimridirler. Çok zor arkadaş seçerler. Evcildirler. Boş zamanlarını sevdikleriyle geçirmeyi isterler ve gezmeyi severler. Kendileri gibi çevrelerinin de temiz ve düzenli olmasını isterler. Temizlik ve düzeni severler ama iş yapmaktan hoşlanmazlar.

Başak erkeği doğası gereği mütevazı ve gösterişsizdir. Ciddi görünüşünün altında, Başağın çekici ruhu yatar. Düşünce ve amaç temizliği Başağın sembolüyle sembolize edilir. Ayağı yere basan, idealist ve romantik bir kişiliği vardır. Aşkta fazlalıktan çok kalite arar. Hayal kırıklığında kendini en zor işe ve insanlardan uzağa çeker.

Başak erkeği, keskin zekayla sağlam toprağın karışımıdır. Aşık olacağı kişiyi bulmak için değerli zamanını harcamakta acele etmez. Çünkü yeme, giyinip kuşanma, sağlık ve çalışma alışkanlıklarında olduğu gibi kadın seçiminde de aynı derecede eleştirici ve kılı kırk yararcasına özen gösteren bir insandır. Zeki ve sofistike kadını çekici bulur. Kadın avcısı değildir. Ama bir kadın tarafından tavlanmak hoşuna gider.

Başak kadını cazibesini çok iyi kullanır. Başarılı erkekleri sever. Kontrollüdür. Romantiktir. Olayların dışında kalır. Bir erkeğin ne istediğini bilir. Zeki ve organizedir. Bir başak kadını okyanus ötesinde rastladığı bir erkek için kocasını terk edebilir, evlilikten önce aşığının çocuğunu taşıyabilir. Kendisine düşman kesilen dünyanın karşısına başı dik çıkar. Utangaç biridir. Başak kadını, toplum yasalarını delmekten çok hoşlanır. Sevildiğini gerçekten anlarsa tüm dünyayı karşısına alabilir, o sever. İki yüzlülükten hoşlanmaz.

Başak burcundaki anne ve babalar çocuklarına hoşgörüsüz davranırlar. Çocuklarından çok şey beklerler. Çocuklarının sürekli temiz ve düzenli olmasını isterler. Dağınıklığa ve pasaklı çocuklara tahammülleri yoktur.
DİĞER ÖZELLİKLERİ

Her konuda temiz, tertipli ve düzenlidirler. Hani Aslanın tersine bu konularda iyileşmeyen bir hastadırlar.

Pek çok kişinin üzerinde bile durmadığı, hatta farkında bile olmadıkları ince detaylar onlar için çok önemlidir. Yani gereksiz ayrıntılar, detaylar içinde kaybolmuşlardır. Adını sorsanız, bir isim söylemeden önce doğumundan bu yana ne varsa anlatırlar; sanki herkes bilmek zorundaymış gibi. Bir şey anlatıldığında hemen ne denilmek istediğini kavrar, daha karşısındakinin lafı bitmeden o olayı anlamıştır.

Detaylarla boğuşmaktan, tabii bu arada kendilerine faydalı olabilecek esas noktalardan mahrum kalırlar. Hayattaki tek hedefleri; mükemmeli yakalamaktır. Oysa bu kadar detaylara dalarak bunu bulmanın mümkün olmadığını göremezler. Beğenilmek en başta gelen arzularıdır.

İnceleyici, araştırıcı ve çalışkandırlar. Yorulmadan, şikayet etmeden büyük bir hazla uzun süre çalışabilirler. Hizmet etmeyi severler. Herkesin işi biter ama onların her zaman meşgul oldukları bir detay vardır, o yüzden ömür biter ama işleri bitmez. Detayıyla da olsa yapacakları şeyi iyi planlama ve uygulamada başarılıdırlar. Ancak uygulama süresi uzundur.

Sessiz ve derinden giderek, hedefe ulaşmada kendi metotlarında ısrarlıdırlar. Başarılı olmak çok önemlidir.

Neşeli, esprili, konuşkandırlar. Onları kibar yapan bir de çekingenlikleri vardır. Olayların, kişilerin komik yanlarını bulup taklit ederek komiklik veya şakalar yaparlar. Hatta ileri gidip kırıcı bile olabilirler.

Çok eleştiricidirler. Ama kendilerinin eleştirilmesine asla tahammül edemezler. Çok çabuk alınır, incinir ve ağlayabilirler. Ancak duygularını bastırıp saklamayı da becerebilirler.

Başları sıkışınca, çok zor durumlarda kolayca her şeyi abartabilir, kolaylıkla yalan söyleyebilirler. Kendi hatalarını başkalarına yüklemeye çalışarak hemen savunmaya geçerler.

Çok evhamlıdırlar. Çeşitli korkuları vardır. Karanlıktan, yalnızlıktan, hırsızdan, özellikle hastalanmaktan çok korkarlar. Bunun için çok titiz davranırlar.

Tokalaşınca elini yıkayan veya kolonya ile dezenfekte eden, sebzeleri meyveleri sabunla yıkayan, çamaşırlarını eriyene kadar kaynatan, toza karşı savaş açan hastalık hastası tipler bu burçtan çıkar.

Başları ağrısa, eline iğne batsa doktora koşarlar. İlaçlarla oldukça sıkı dost olurlar. Bu yönleri yüzünden cehennemde yaşadıklarının farkında değillerdir...

Rakamlarla, hesaplarla araları çok iyidir. Tutumlu, tedbirli ve hesabidirler. Bankada hesap açtırmak hoşlarına giden bir uğraştır. Bunun altında yatan bir sebep de, yarından duydukları endişenin getirdiği ekonomik güvence sağlama düşüncesidir.

Mantıklıdırlar. Elde edemeyecekleri şeyler peşinde koşmazlar. Pek cesur da sayılmazlar. Risklere girmek onların çizgilerinin dışında kalır.

Mütevazı, nazik ve alçak gönüllüdürler. Dostlukları, ahbaplıkları iyidir. Dostlarının yardımına seve seve koşarlar. Onlara hizmet etmekten sakınmazlar.

Her şeyde olduğu gibi giyim konusunda da titizdirler. Temiz ve şık olmayı en iyi becerebilenlerdendirler. Giydiklerini yakıştırırlar. Ucuz, pahalı fark etmez. Giysiler onların üzerinde bir anlam kazanır, değerlenir. Tercihleri genellikle klasik çizgilerdir. Makyajından eşarbına, iğnesinden tokasına kadar her ayrıntıyı uydurabilmede profesyoneldirler.

Temizlik onların adeta ikiz kardeşidir. Sanki sihirli bir güç elleri ile tuttukları her şeyi pırıl pırıl yapar. Hani, çamura düşseler lekesiz çıkarlar. Evleri, giysileri, eşyaları daima temizdir. Bir şeyi uzun seneler kullansalar da, o gün alınmış gibidir.

Evlilik konusunda çabuk karar veremezler. Bekarlığı tercih edebilirler. Çünkü aradıkları mükemmelliği eserinde, yuvalarında, aile yaşamlarında bulmaları pek kolay değildir. Şayet aradıklarını bulabilirlerse, sadık bir eş, mükemmel bir ebeveyn olurlar.

Düşüncelerini detaylar denizinden kurtarabilmeyi, daha hoşgörülü olmayı ve de mükemmellik arayışından vazgeçebilmeyi öğrenemezlerse hayatı kendilerine zindan etmiş olurlar.

© 2024 Elf-i Şifa | Tasarım ve Uygulama asmbly idea & application